Mark Millar – Kick-Ass/Nářez

kick assKeby Mark Millar nemal na konte skvelý komiks o Supermanovi v službách Sovietskeho zväzu, povedala by som, že je to zbytočne vyhypovaný komiksový scenárista.  Jeho Mrtvý nebo živý je svižný, ale prázdny príbeh o tom, ako mladý Eminem ku prachom a sličnej sexbombe prišiel a možno môže oslovať fanúšikov Rytmusovskej životnej filozofie, ale náročnejšiemu čitateľovi poslúži nanajvýš ako zábavná jednohubka.

V Kick-Ass síce máme hrdinov, ktorým ide aj o niečo iné ako o bitches, money and shit, ale čo sa týka samotného príbehu, je to tak trochu mišmaš. Prvá polovica rozpráva o mladom hrdinovi, ktorý sa rozhodol vymeniť svoj nudný šestnásťročný život za zábavný lifestyle superhrdinu. Nemá však také šťastie ako Peter Parker, aby ho pohrýzol zmutovaný pavúk do zadnice, a tak ho čaká krutý stret s realitou plnou zlomenín, natrhnutých svalov a otrasov mozgu. So far, so good, ukázať naivným pubošom, že superhrdinstvo by v reále nevyzeralo ako nonstop party na ktorej vás plieskajú Wonder Woman a Batgirl kozami do ksichtu a vy občas frčkou cvrnknete drzého Luthora do kaluže, nech padá radšej kradnúť koláče, je dobrý nápad.

Problém nastáva v druhej časti s príchodom Hit-Girl.

Sám o sebe by príbeh o otcovi, ktorý nechce, aby jeho dievčatko strávilo mladosť pri obrazovke so Superstar a tak z nej vychová malú vražednú amazonku,  nebol zlý. Lenže – naozaj máme po prvej časti, ktorá stavala na brutálnom realizme (a keď hovorím brutálnom, tak myslím naozaj brutálnom, pretože Millarovi zrejme v detstve nejaký strýc v obleku Supermana urobil veľké bebí, ináč si neviem vysvetliť, prečo svoje komiksové postavy tak nenávidí) veriť tomu, že 11 ročné dievčatko bez mihnutia oka zmasakruje celú mafiánsku skvadru a ešte pritom hláškuje tak, že by si z toho aj John Constantine cvrkol do gatí?

Bohužiaľ je pre mňa v tomto smere Kick-Ass rovnaký ako Mrtvý nebo živý – užijeme si pár parádnych výbuchov násilia, drsných hlášok, s hrdinami sa nenudíme, ALE – obrovská prázdnota, o ktorej píše Millar na konci Mrtvý nebo živý je podľa mňa skôr v odkazoch jeho komixov, ako v našich životoch.  A skôr než na mňa nabehnete s tým, že Babovřesky Millarove komiksy majú za cieľ iba pobaviť, nie zanechať hlbší dojem, poviem vám – OK, ale ja zostanem u autorov, ktorí vedia aj pobaviť, aj mi dať podnet k zamysleniu.   Napríklad Millarov skoromenovec, alebo ten fúzatý vlasatý ujo, čo nenávidí sfilmované verzie svojich komiksov.
Pochváliť však musím zapojenie nových médií – Millar výborne vystihol aké je dnes jednoduché sa s YouTube vyšplhať from zero to hero.

Autor kresby, John Romita Jr., mi vzhľadom na množstvo adolescentných postáv (ktoré dokáže kresliť bez retardovaných vejárikov a vrások na nose) nevadil tak, ako keď som posledne hejtovala Spidermana. A vystrelený mozog z hlavy dokáže načrtnúť fakt parádne.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s