Hejt na dnes: patetické ženské stránky na Facebooku

Istá časť mojej osobnosti má  výrazné masochistické sklony, ináč by som asi nemala nutkanie tráviť čas čítaním receptov na Mimibazare, sledovaním internetových exotov typu Michala Kolesu a prechádzaním sračkostránok na najpopulárnejšej online sociálnej sieti.

Poslednou menovanou prokrastinačnou činnosťou som sa dostala k stránke Žena nie je len sexuálny objekt, každá žena je umeleckým dielom, ktorú použijem ako prípadovú štúdiu pre svoj dnešný hejt.

mlk
Vyjadrovanie odporu gotickým tetovaním na chrbte
odporúča 9 z 10 černošských bojovníkov za ľudské práva.

Táto stránka má všetko, čo podobné sračkostránky majú mať – patetický názov, tisíce uslzených fanúšikov, každých pár dní gýčovitý obrázok s absurdným citátom, pravidelné žobranie o LIKE – lebo veď likeovaním tejto stránky znížite mieru svetovej chudoby presne o 2% za každý zazdieľaný obrázok elfej ženy s krídlami.

12938_1237232443309_3255343_n

Veľmi častou témou patetických sračkostránok je výnimočnosť ženy, ktorá nechýba ani tu, či už v názve, alebo popisku: „Žena nie je len sexuálny objekt, žena je umelecké dielo. Ženy si zaslúžia obdiv, treba si ich vážiť, ceniť a ctiť si ich! Sú to predsa vzácne a krásne stvorenia.“

Nuž, tak si to rozoberme.  Podľa Wikipedie je momentálna veľkosť ľudskej populácie  niečo málo nad 7 miliárd. Pomer pohlaví je 1,01 muža na 1 ženu.  Hm. Možno by sme si teda s privretím oboch očí a po požití fľaše kvalitného alkoholu, ktorý by nás prinútil zabudnúť na následky preľudnenia, mohli pripadať vzácne, drahé dámy.

Aha, že to nemám brať tak doslovne? Že je naša vzácnosť v niečom inom ako množstve? A v čom, milé ženy? V tom, že sme sa narodili s vagínou a prsníkmi? V tom, že niektoré z nás revú pri Pretty woman? No neviem ako vy, ale ja radšej budem svoju výnimočnosť zakladať na tom, čo som dokázala, nie na svojich genitáliách, alebo činnosti slzných žliaz.

i-have-tits-give-me-free-stuff

Ďalšou obľúbenou témou patetických  sračkostránok sú ohovárači a klebetníci. Minimálne raz za týždeň sa na takejto stránke vynorí gýčová fotomontáž so zle preloženým posolstvom v štýle „skôr, než ma začnete ohovárať, prejdite sa v mojich topánkach“  alebo „to, že ťa ohovárajú, znamená, že si úšpešná“. Armáda rozčúlených pipiniek potom horlivo lajkuje takúto starostlivo vymyslenú múdrosť, zatína pästičky a predstavuje si, ako im ich neprajníci nevedia odpustiť ich obrovské životné úspechy, menovite to, že si kúpili fialové pančuchy, alebo to, že upiekli pred týždňom kakaovú buchtu s mramorovým vzorom.  Tieto isté pipinky potom na svojich profiloch zdieľajú storočné hoaxy  začínajúce:
„V reakci na novou politiku FB vás informuji, že všechny mé osobní údaje, ilustrace, kresby, články, karikatury, obrázky, fotografie, videa, atd., jsou předmětem mých autorských práv (v souladu s Bernskou úmluvou).“  zrejme, aby im nikto neukradol fotku mramorovej buchty z Mimibazaru, citát od Paula Coelha, ktorý si hodili na wall minulý mesiac, alebo výsledky Candy Crush Sagy, ktorými aj tak spamujú celý svoj friendlist.

537311_10151327718658476_1540448625_n

Dnes som na svojom profile diskutovala o tomto článku, voči ktorému niektorí moji FB priatelia mali výhrady, že je machistický a implicitne venovaný mužom. To vskutku je, ale všimnite si dve hlavné myšlienky, ktoré sa v článku zjavujú: 1) nefňukaj 2) tvor (peniaze, kreatívu, hodnoty pre svoje dieťa, …čokoľvek).

Naproti tomu sračkostránky nás, ženy, uisťujú, že máme právo byť  ufňukané a naša hodnota je automaticky daná tým, že sme sa narodili ako ženy.

Nemáme a nie je.

Reklamy

4 thoughts on “Hejt na dnes: patetické ženské stránky na Facebooku

  1. Zdravím, rád bych se překladatelsky vyjádřil k citovaným výhradám přátel, že jde o článek implicitně orientovaný na muže. Za tento klam mohu částečně já. Ano, je tam ta část o tom, jak získat perfektní dívku, kromě ní je ale článek v originále mířen na obě pohlaví. V češtině působí prochlapsky jen kvůli mému spornému rozhodnutí psát věty ve druhé osobě jednotného čísla (kde AJ rod nerozlišuje) v maskulinu. To kvůli tomu, že použití plurálu znělo příliš neosobně, střídání mužského a ženského rodu bylo chaotické a inzerátové „měl/a bys být prospěšný/á společnosti“ se negativně podepisovalo na čtivosti textu.

  2. Zamyšleníhodný článek, jen musím nesouhlasit s tím, co se tam prolíná celou dobu. Názvem stránky „Žena nie je len sexuálny objekt, každá žena je umeleckým dielom“ (o popisu se ted nebavím) chce autor/ka a lajkovač/ka vyjádřit, že se na ženy nemáme dívat jako právě na tu vagínu a prsa, ale jako jednotlivce, kterého máme následně posoudit, co a jak dokázal – stejně jako posuzujeme umělecké dílo, zda je či není pěkné, kýčovité… Čili – název stránky je podle mě dokonce v souladu s tím, co píšeš a co je obsahem článku, na který odkazuješ 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s