Recenze: Ve spirále hrůzy Junji Itóa

Středoškolačka Kirie žije v přímořském městečku Kurouzu. Když se jí její kamarád Šuiči svěří s pocitem, že město je prokleté, a žádá ji, aby s ním z města utekla, nechápe, co tím má Šuiči na mysli. Pak ale Šuičiho otec začne propadat podivné posedlosti spirálami všeho druhu, což vyvrcholí tím, že spáchá bizarní sebevraždu. Stejnému šílenství vzápětí podlehne i Šuičiho matka a brzy epidemicky zasáhne i Kiriiny spolužáky a ostatní obyvatele městečka. Všude v Kurouzu se objevují zlověstné spirály, kolem nichž se roztáčejí děsivé události. Je městečko skutečně prokleté?

 

Třídilná manga Spirála (v originále Uzumaki) je zatím jediným v Česku vydaným dílem Junji Itóa (1963), jednoho z nejvýznamnějších a nejplodnějších japonských autorů horrorové mangy. Itó, původním povoláním zubní technik, komiksově debutoval v roce 1987 a od té doby přispíval komiksy do řady periodik a vycházely mu i v sebraných vydáních. Proslavil se zejména svou komiksovou sérií Tomie, pojednávající o stejnojmenné, výjimečně krásné středoškolačce, kterou její ctitelé neustále vraždí a ona neustále vstává z mrtvých. Obdržel za ni prestižní Umezu Prize, ocenění pojmenované po jeho velkém vzoru, jiném významném autorovi hororové mangy Kazuo Umezu, a Tomie byla také adaptována do filmu. To potkalo i pozdější Spirálu a řadu jeho dalších děl, např. Gyo, mangu o prdících zombie rybách s nožičkami, které zaútočí na Japonsko.

uzumaki

Dlužno podotknout, že pro představení Itóa českému čtenáři si vydavatelství Zoner Press, zaměřené na vydávání mangy (z jím vydaných dalších hororových mang jmenujme např. sérii Temné metro), nemohlo vybrat lepší titul. Spirála je přehlídkou Itóvých oblíbených témat – znepokojivě obsesivního chování postav, body horroru, podivných sebevražd, epidemického šíření zla, nebo zhroucení společnosti – a také nejlepším důkazem jeho bohaté morbidní imaginace, odrážející se ve vršení a proplétání dráždivých záhad a bizarních, hrozivých nápadů a výjevů. A jestliže u rané Tomie nebyl Itó ještě vykreslený, Spirálu již kreslil ve své nejlepší výtvarné formě.

279956211_f05a8c56d8_o

Zároveň nás Spirála seznamuje i s Itóovy tradičními slabinami. Jeho postavy – obvykle atraktivní teenageři, jak je v manze obecně zvykem – jsou ploché, zaměnitelné, často pasivní a pouze sloužící zápletce, stejně jako čistě informativní dialogy. Kapitola sama pro sebe jsou pointy, které málokdy dostojí očekáváním vzedmutým nastolenými záhadami a mnohdy se o to ani nesnaží – místo toho Itó nechá konec otevřený, nebo jen naservíruje poslední děsivý obraz. V případě Spirály se ani nedá mluvit o komplexním příběhu – první dvě knihy pouze řetězí děsivé a úchylné hororové epizody na téma spirál a až v knize třetí dojde k výraznějšímu dějovému posunu a vyvrcholení oněch zřetězených epizod.

uzumaki-by-junji-ito-02

Přesto je Spirála pozoruhodné hororové dílo, které vás vtáhne, bude překvapovat a fascinovat a jehož fragmenty nevymažete z hlavy. Pokud se vám zalíbí, můžete zkusit i stejnojmennou hranou filmovou adaptaci, která se ale podle mě moc nepovedla (pro zajímavost vznikla před dokončením třetí knihy, takže přichází s vlastním vyvrcholením) a nebo cokoli jiného z Itóova bohatého portfolia, které je dostupné na internetu v angličtině. Rozhodně to stojí za to.

 

12x JUNJI ITÓ

Gyo

Mladý pár se na dovolené setká s chodícími a prdícími rybami. Invaze těchto groteskních, ale také nebezpečných ryb do Japonska na sebe nenechá dlouho čekat.

gashunk_MY

Ulázka z Gya se stala internetovým memem.

Town without Streets

Když se rodina teenagerky Saiko začne chovat nanejvýš podivně, rozhodne se Saiko utéct ke své tetě žijící v jiném městě. Po příjezdu ale zjišťuje, že město prošlo zvláštními stavebními úpravami, které mají negativní vliv na jeho obyvatele včetně její tety…

The Earthbound

Po celém Japonsku se objevují podivné živé sochy – nejrůznější lidé zůstávají stát na nejrůznějších místech ve strnulých pózách celé dny a odmítají komunikovat s okolím. Dívka Asano se snažím těmto nešťastníkům pomáhat a zároveň zjistit příčinu celého fenoménu. Jednoho dne se mezi postižené zařadí i její šéf…

Army of One

Samotářský mladík Ichio zvažuje, zda se ze svého dobrovolného domácího vězení vydat na sraz střední školy. Dobrý důvod by se našel – přítomnost jeho krásné bývalé spolužačky Natsuko. Městem ale otřásají morbidní nálezy mrtvol sešitých k sobě, které má na svědomí tajemné uskupení Army of One…

army of one

Face Burglar

Problémová středoškolačka Yumi je kvůli kázeňským přestupkům přeřazena na jinou školu. Zde za ní začne všude chodit jako ocásek naivní Kamei, která má abnormální schopnost – přebírat vzhled i chování toho, na koho se upne.

Dying young

V Japonsku dojde k epidemii krásy. Ošklivé dívky začínají krásnět, ale po čase také umírat. Zdá se, že jediným způsobem, jak se novopečená kráska může uchránit před předčasnou smrtí, je zabít nějakého vrstevníka.

Undying love

Středoškolák Ryuusuke se stěhuje zpět do městečka, kde před lety vyrůstal. Zdejší uličky jsou často zavaleny hustou mlhou a Ryuusukeho staronoví spolužáci na jejich křižovatkách s oblibou hrají “intersection fortunetelling”, hru, na kterou má Ryuusuke neblahé vzpomínky. Mládež při ní zastavuje náhodné kolemjdoucí a žádá je o předpověď, zda bude či nebude mít štěstí v lásce. Ve stejné době, kdy Ryuusuke přijede do města, se ale na křižovatkách ulic začne zjevovat zlomyslný přízrak pohledného chlapce, jehož milostné předpovědi rozpoutají mezi teenagery epidemii krvavých sebevražd.

House of Puppets

Členové rodiny potulných loutkovodičů se stanou oběťmi posedlosti loutkami. Kdo vlastně ovládá koho?

house of pupets

Back Alley

Student Ishida si pronajme pokoj v domě obehnaném z jedné strany úzkou zazděnou uličkou. Z uličky se v noci ozývá dětský smích a neznámý cizinec Ishidovi prozradí, že tam kdysi byly zavražděny tři děti. Ishida objeví skryté okno, kterým se do uličky spustí a najde tu tři dětské siluety na zdi. Vzápětí se ale ocitá v pasti…

Circus is Here

Do města přijíždí cirkus a mladý Onii-Chan se svou malou sestrou pospíchají na první představení. Show začíná, ale při každém vystoupení některý z cirkusových umělců zemře…

Story of Mysterious Tunnel

Skupinka dětí se vydává na průzkum uzavřeného vlakového tunelu, který proslul sérií nehod a podivných sebevražd a v jehož prostředku se má něco nacházet.

Window Next Door

Teenager Hiroshi se s rodiči právě nastěhoval do nového domu a noc co noc vídá v okně sousedního domu děsivou sousedku, která ho láká k sobě. Když ji Hiroshi ignoruje, sousedka se začne pokoušet dostat k němu…

window next door

 

A ještě menší galerie:

slug girl

ito žrout

09d9cd92f7415ebb84e3b9ffa746ff88

ito

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s